December 2, 2010

It Costs More To Eat Healthy, Than To Pig Out...



Did you ever realize it costs more to eat healthy than it does to pig out? Well everyone its true. All those who are concerned about eating healthy sure spend a lot of money on eating right. It can be the littlest groceries you buy that can add up to $20. $20 isn't too much money, but when you only have a few fruits, lean meat, and whole wheat items it really becomes a problem to pay $20. It's not only the healthy things you buy in the grocery stores, it's also the healthy snacks that you can buy that cost more than your high calorie Potato Chips, Candy Bars, Gummie Bears, Artificial Juices and packaged Donuts. I realized this observation in my college, in the vending machine usually the healthy snacks such as Trailmix, Granola Bars and Peanuts. It's really crazy. 

Looking at the pigging out side of life, you find your spending less and less to become fat and unhealthy. I'm not calling everyone fat and unhealthy but you may not see it on the outside of your body, but your inside see's it. I'm not saying I don't like to pig out on fast food, I'm usually the first one to do it lol. When you really think about it, the unhealthy foods are less cheaper than the healthier food. I mean look at the fast food chain's "DOLLAR MENUS"!!!!  A cheeseburger is a $1 and some change and if I go to a restaurant and ask for a turkey burger its about $3 something. I'm not trying to rant on and on, but just something to get you thinking. 
Do you see that eating healthy costs more than eating unhealthy? 

Why Is That? How Do You Think We Can Stop It?

[ This Post Was Inspired By A Friend Who Tweeted About This Problem]
Feel Free To Follow Her On Twitter & Browse Through Her Blog. 
Thanks Tati, <3